תכנית "אמירים"

תכנית מצטיינים למדעי החקלאות

פקולטה: חקלאות, מזון וסביבה קמפוס: רחובות

אודות התכנית:

תכנית "אמירים" היא תכנית אישית, המשלבת לימודים ומחקר, ייחודית לסטודנטים מצטיינים.  הסטודנטים משתתפים בתרגיל מחקר רב-היקף אשר מתבצע במעבדות המחקר בפקולטה כבר במהלך התואר הראשון. אנו מציעים לסטודנטים בתכנית להרכיב מערכת לימודים אישית בהתאם לפרויקט שלהם, ואף להשתלב בלימודי קורסים מתקדמים.

כל סטודנט וסטודנטית בתוכנית ילוו ע"י חונך מבין המרצים בפקולטה בהתאם לתחומי העניין שלהם, יצטרפו לקבוצת מחקר פעילה ויבצעו מחקר כבר במהלך התואר הראשון. מבנה הלימודים יהיה בהתאם לתכנית האישית שתיקבע בתיאום עם ראש החוג, מרכז התכנית והחונך האישי.

בתעודת הבוגר ירשם שהסטודנט סיים תכנית "אמירים" לתלמידים מצטיינים.

  • amirim-2015-2016-homepage-image1.jpg
  • amirim-2016-2017-homepage-image2.jpg
  • amirim-2016-2017-homepage-image3.jpg
  • amirim-2015-2016-homepage-image4.jpg
  • amirim-2015-2016-homepage-image5.jpg

למה כדאי להצטרף לתכנית "אמירים"

תכנית "אמירים" היא תכנית הדגל למצטיינים של האוניברסיטה העברית בפקולטות השונות. "אמירים" בפקולטה לחקלאות ייחודית בשילוב המוצע בין תכנית לימודים אישית עם ביצוע מחקר פעיל. התכנית נבנתה במיוחד לתלמידים בעלי יכולות גבוהות, אמביציה וסקרנות, המעוניינים להתנסות במחקר מדעי.

התכנית מציעה לסטודנטים מצטיינים לשלב התנסות מחקרית כבר בלימודי התואר הראשון ולהשיג יתרון וניסיון מעשי בתום לימודי התואר. לבוגרי התכנית קיימת אפשרות לסיים תואר שני בתוך שנה. בנוסף, התוכנית מעניקה כלים להצלחה בעולם האקדמי ולכן מתאימה במיוחד לסטודנטים שמתכננים להמשיך בלימודים לתארים מתקדמים ולעסוק במחקר.

התכנית מתאפיינת בלימודים במסגרת קבוצה קטנה ואיכותית, פעילויות העשרה, "ריטריט" שנתי לתלמידי התכנית, סגל הוראה שנבחר בקפידה ומלגה שנתית בשווי שכר לימוד לסטודנטים. וותק של 25 שנים מעניקים לתכנית זו את מעמדה.

מבנה הלימודים (לחצו לפירוט)

למצטרפים בשנה א: האיתור יעשה על בסיס נתוני בגרות ופסיכומטרי, דוא"ל ישלח לכל מי שיענה לתנאים. בשנה הראשונה יתקיימו פגישות שבועיות של שעתיים, במהלכן תקבלו הרצאות וסיורים לחוויית לימודים פעילה ואישית. תלמידי שנה ג' אמירים  יארחו אתכם במעבדה בה הם מבצעים את המחקר וישתפו אתכם בתובנות מניסיונם. את פרויקט החקר עליו תעבדו בשלישיות במהלך השנה תציגו ב"ריטריט אמירים" לקראת סוף השנה .

למצטרפים בשנה ב: האיתור יעשה על בסיס ממוצע הציונים בשנה א'. דוא"ל ישלח לכל המועמדים ואלו שיבחרו להצטרף לתכנית יחברו לקבוצה הממשיכה לפגישות שבועיות של שעתיים. בשיעור הראשון של הסמסטר יפגשו המועמדים החדשים את מורי התכנית ואת חבריהם, ישמעו בפירוט על מהלך התכנית ויתרונותיה ויחליטו על הצטרפותם. תלמידי "אמירים" בשנה ב יקבלו מיני-סדנאות בקריאת מאמרים מדעיים (סמסטר א') ובהצגת עבודה מדעית (סמסטר ב'), ייהנו ממפגשים עם חוקרי הפקולטה שיספרו להם על המחקר במעבדתם ויבחרו נושא ומאמר לסמינריון בוגר. את הסמינריון תציגו בפני חבריכם בהרצאה של 15 דק' ב"ריטריט אמירים".

המחקר: הבחירה במעבדה ומנחה לפרויקט המחקר תעשה עד לסוף סמסטר א' של שנה ב'. לאחר בחירת המנחה ונושא המחקר, תרכיבו (בסיוע המנחה וראש החוג) תוכנית לימודים אישית המותאמת לנושא שבחרתם. במהלך הסמסטרים 4-6 והקיץ, תעבדו במעבדה בהדרכת המנחה. בשנה ג' תחקרו, תלמדו ותשתתפו במפגשי התוכנית שיכללו הרצאות שונות ו"מיני סדנא" בכתיבת עבודת גמר, וכן תחנכו תלמיד אמירים משנה א' לו תתבקשו לסייע במידת הצורך. סיכום של ממצאי המחקר יינתן בהרצאה בת 20 דק' ב"ריטריט אמירים". עם תום הסמסטר השישי, תגישו את תרגיל המחקר בפורמט של עבודת גמר.

היתרון הגדול של התוכנית, בצד תוספת הקורסים וההתנסות המעשית, הוא האפשרות להמשיך ולפתח את תרגיל המחקר כבסיס ללימודי המשך של הסטודנט בפקולטה במסלול ישיר לתואר שני או לדוקטורט.

תנאי קבלה והשתתפות

סטודנטים יתקבלו לתכנית לשנה א' על סמך נתוני קבלה, או לשנה ב' על סמך הישגי שנה א'. סטודנטים המסיימים את לימודי השנה הראשונה בממוצע משוקלל של 94.0 ומעלה והיקף הלימודים בשני הסמסטרים הראשונים כולל את כל קורסי החובה של שנה א' בחוג יוזמנו להצטרף לתוכנית. הסטודנטים ישיגו ממוצעי ציונים שלא יפחתו מ- 90 במהלך שנה"ל השנייה והשלישית. תרגיל המחקר יוגש עם סיומו כעבודה, פוסטר והרצאה שיעברו שיפוט, והציון המשוקלל ייכלל בחישוב ממוצע ציוני תואר הבוגר. 

מלגות

סטודנטים בתוכנית זכאים למלגת "אמירים" בהתאם להתקדמותם במטלות פרויקט "אמירים", ושמירה על ממוצע הציונים הנדרש.

מעבר למוסמך מקוצר ומהלכו

המשך עבודת אמירים למוסמך תתבצע במעבדתו של מנחה פרויקט האמירים. במהלך השנה השלישית של הבוגר ניתן ללמוד קורסי מוסמך (עד 12 נ"ז), כחלק מתוכנית הלימודים. במהלך ההרשמה לתואר השני יגיש הסטודנט תכנית לימודי למוסמך ותכנית מחקר להמשך העבודה על פי הנחיות הפקולטה. בתום ביצוע הקורסים והמחקר ייבחן הסטודנט על פי כללי החוג אליו הוא שייך.

ייעוץ

רכז אקדמי : ד״ר יונתן פרידמן yonatan.friedman@mail.huji.ac.il

טל. 08-9489161

רכזת מנהלית: ענת גזית בוטון  anatg@savion.huji.ac.il

טל. 08-9489431