בעלי חיים

 

מידע כללי

החוג מאפשר לימוד של כל ענפי בעלי החיים בחקלאות ישראל. הלימודים בחוג כוללים קורסי חובה כלליים שנועדו לבסס את הידע בנושאי כימיה, ביוכימיה, ביולוגיה מולקולרית, מיקרוביולוגיה ועוד, וכן קורסי חובה חוגיים, בנושאי פיזיולוגיה, אימונולוגיה, הזנה, טיפול, גנטיקה, רבייה המקנים לתלמידים ידע רחב בבעלי חיים, החל מרמת התא ועד לרמת החיה השלמה. נלמדים נושאים הקשורים לביולוגיה של התא וביולוגיה מולקולרית אשר מגיעים עד לבירור נושאים כמו תזונה ופיזיולוגיה של החיה השלמה. 

בעזרת מגוון רחב של קורסי בחירה, באפשרות התלמידים להתמחות בביולוגיה בסיסית לצד עקרונות גידול, ייצור וממשק של ענפי החי בחקלאות ישראל כגון בקר לבשר וחלב, צאן, עופות ודגים. בשנת הלימודים האחרונה ניתן לבחור בין סלי לימוד בעלי התמחות מיוחדת בנושאים כמו עופות, מעלי גרה- בקר וצאן, חקלאות מים וכן סל של גנטיקה והשבחה.

תעסוקה: 
בוגרי החוג מועסקים כמנהלי חוות בעלי-חיים, מדריכים מקצועיים, מורים לביולוגיה וחקלאות או משתלבים בתעשייות ביוטכנולוגיות (לתרופות או מזונות לבעלי-חיים). כמו כן יכולים להיות מועסקים במשרד החקלאות או המשרד לאיכות הסביבה. 

בוגרי החוג המצטיינים יכולים להמשיך את לימודיהם לתארים מתקדמים (במסגרת החוג למדעי בעלי-חיים ווטרינריה) או ללימודי רפואה וטרינרית.

דבר ראש החוג

שלום רב,

הרבה מכם מתקשרים ושואלים מהו בעצם החוג למדעי בעלי חיים ולמי הוא מיועד? האם הוא מסלול מקדים ללימודי הוטרינריה? האם הוא למעשה חוג לזאולוגיה?

ובכן התשובה היא שהחוג מאפשר ללמוד את כל לימודי ביולוגיה הבסיסים הנהוגים בכל אוניברסיטה או מוסד אקדמי אחר בארץ ובנוסף, מעניק לתלמידיו התמחות נוספת בחיות משק יצרניות כגון בקר, עופות, דגים וצאן. תלמיד שמגיע לחוג שלנו יצא מכאן עם השכלה רחבה ככל שניתן בכל הקשור לגידול, תזונה, ממשק, רבייה, תחלואה ורווחת החיה של חיות משק. ברצונו, יוכל התלמיד להתמחות בבעל חיים מסוים ולקחת "סל" קורסים הקשורים בו. ברצונו, יוכל התלמיד לקחת מגוון קורסים שונים וללמוד מעט על כל בעל חיים. ברצונו, יאפשרו זאת, יוכל התלמיד לשלב את לימודי מדעי בעלי החיים גם עם מסלולים אחרים הניתנים בפקולטה לחקלאות כגון לימודי איכות הסביבה, ביוטכנולוגיה, כלכלה ושיווק ועוד.

כיון שחלק מלימודי הוטרינריה עוסקים בחיות משק אין ספק שקיימת קירבה חלקית בין התכנים של קורסי החוג למדעי בעלי חיים ללימודי הוטרינריה, זאת בנוסף לסמיכות הפיזית במיקום הלימודים. יחד עם זאת, לימודים בחוג למדעי בעלי חיים אינם מהווים דרישה מוקדמת ללימודי הוטרינריה. יתרה מזאת, הלימודים בחוג הזה עונים על בקשות של אנשים להשתלם ברמה גבוהה ואקדמאית בנושא גידול או הדרכה של חיית משק מסויימת, מכשירים תלמידים שבעלי חיים קרובים לליבם ומבקשים לעבוד בתחום זה. כמו כן, מסגרת הלימודים הרחבה מאד של החוג מאפשרת לתלמידים להמשיך לעבוד וללמוד בכל תחום אחר הקשור בביולוגיה כולל לימודים גבוהים בכל מוסד אקדמי אחר, עבודה בחברות ביוטק, הוראה.

החוג למדעי בעל חיים הוא ייחודי בארץ ומיועד ללימודי תואר הבוגר בתחום זה בפקולטה היחידה בארץ לחקלאות, כאשר התארים למוסמך ודוקטורט נלמדים במסגרת החוג המשותף למדעי בעלי חיים ווטרינריה. תוכנית הלימודים לתואר הראשון בודאי תראה בתחילה כקשה, ולתלמידים שאינם באים עם רקע במדעי הטבע, אולי אף נראית בלתי אפשרית. יחד עם זאת, כל אלו שמגיעים לפקולטה מתרשמים מחינה ומהאווירה הנעימה והבלתי אמצעית שבה ומוכנים להשקיע את זמנם ומרצם בלימודים כאן. מגוון הקורסים הנלמדים כאן בהחלט מפצה על כל הקשיים.

בהצלחה רבה ולהתראות,

יו"ר החוג למדעי בעלי חיים